Mikołajki

Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej[1].

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajki_(zwyczaj)

Groot_St._Nicolaasboek_-_vertrek_van_St._Nicolaas.jpg

Święty Mikołaj i dzieci – kolorowa litografia holenderska z 1886 roku.

Dla mnie Mikołajki są sygnałem, że można już zacząć czuć i tworzyć atmosferę świąt. jest to taki przedsmak tego co czeka nas za niecałe 3 tygodnie. Bardzo lubię ten dzień. Od dziś mogę oficjalnie słuchać piosenek świątecznych 🙂 a Ty lubisz ten dzień? Byłeś grzeczna/grzeczny i Mikołaj przyszedł do Ciebie w nocy z prezentem?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s